Duża rola ośrodków akademickich – miasto ośrodkiem, w którym można zdobyć dobre wykształcenie.

Organizatorzy akcji Przystanek Warszawa 2017 po raz drugi przeprowadzili sondaż wśród mieszkańców dużych ośrodków akademickich. Porównanie wyników wykazało, że warszawiacy oceniają swoje uczelnie lepiej niż 10 lat temu – odwrotnie niż mieszkańcy Krakowa, Torunia, Poznania czy Lublina.

Warszawa oferuje wiele możliwości kulturalnych, społecznych, jest ogromnym rynkiem pracy. Uniwersytet Warszawski kształci osoby, które są w stanie później ten rynek pracy wypełniać, angażują się w działania społeczne, kulturalne, w działalność organizacji pozarządowych, wpływają na rozwój miasta – mówi Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka UW.

Dowodem na zwiększającą się rolę warszawskich uczelni jest wzrost liczby studentów zagranicznych korzystających z programu Erasmus. Według włoskiego dziennika „La Repubblica” to Warszawa jest najlepiej ocenianym miastem przez Erazmusów. Otwartość Uniwersytetu Warszawskiego pozwala ponadto na uczestnictwo społeczności akademickiej w wydarzeniach popularnonaukowych oraz korzystanie z oferty Uniwersytetu Otwartego oraz innych instytucji uniwersyteckich.

Więcej informacji na temat wizerunku warszawskich uczelni znajdziecie na stronie Uniwersytetu Warszawskiego. Dla chcących zgłębić tę tematykę, znajdziecie tam również odnośniki do raportów i rankingów, m.in. opisujących Polskę jako kraj konkurencyjny w dziedzinie badań i rozwoju.