
Place Warszawy to specyficzny rodzaj przestrzeni publicznej. Historia Placów, poza najbardziej efektownymi detalami architektonicznymi, układami urbanistycznymi czy specyficzną tkanką kulturową i społeczną, stanowi skarbnicę nieoczywistej wiedzy o mieście.
Często jednak dzieje się tak, że potencjał Placów nie jest wpełni wykorzystany, a same place stają się węzłami komunikacyjnymi w formie rondczy parkingami. Ich funkcja sprowadza się wyłącznie do roli komunikacyjnej. Dostrzegając potrzebę zmiany obecnej sytuacji, Fundacja Puszka razem z Fundacją Bęc Zmiana i wsparciem finansowym Urzędu m.st. Warszawy prowadzą projekt Place Warszawy (do odzyskania).
Projekt został przewidziany na lata 2017-2019. Opiera się „na wszechstronnym badaniu placów, ich historii, obecnej kondycji, potencjałów i słabych stron, a w efekcie ma prowadzić do włączenia ich do debaty o mieście, a także ożywienia jako przestrzeni publicznych”.
Jak mówią osoby zaangażowane w projekt: możemy stworzyć wspólną opowieść o tych przestrzeniach, zbudowaną zewspomnień, skojarzeń i symboli – dlatego zapraszamy do zaangażowania się i wzięcia udziału w ankiecie dostępnej pod tym linkiem.
Efektem współdziałania będzie bardziej przyjazna przestrzeń spotkań, wymiany i innych form życia społecznego.
Więcej o projekcie można przeczytać na jego stronie głównej. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji na temat poszczególnych Placów Warszawy, jak również informacje o dotychczasowych, zrealizowanych już przedsięwzięciachi planach dalszego działania.
Zachęcamy do zapoznania się – WARTO! 😉