Studia wyższe – czy warto?
Wykształcenie jest bardzo ważne w życiu wielu osób. Im więcej mamy wiedzy, tym pewniej się czujemy. Na rynku pracy, w towarzystwie. Lata nauki są opłacalną inwestycją. Przeczytaj o zaletach studiowania.
Wykształcenie ma znaczenie
Wystarczy przejrzeć liczne oferty pracy w sieci i sprawdzić, czego wymagają pracodawcy. Wiadomo, że na różne stanowiska trzeba umieć coś innego. W zależności od branży, którą się wybierze. Zawodów jest sporo i każdy ma inne zainteresowania. Techniczne umiejętności, obsługa sprzętu, uczenie innych nowych rzeczy w roli nauczyciela. Przyszły lekarz wybierze uczelnię medyczną i kierunek związany z ulubioną specjalizacją. Osoba chcąca pracować jako nauczyciel wybierze studia wyższe z praktykami w szkole. Z dziećmi młodszymi i starszymi. Kierunek pedagogika jest dla osób lubiących dzieci.
Potem można żałować
Jeśli są dobre oceny na świadectwie maturalnym, to warto iść na studia od razu. Nie czekać aż czas minie, a jeśli nawet, to na naukę nigdy nie jest za późno. Brak odpowiednich ocen może być przeszkodą. Wtedy studia na bezpłatnej uczelni nie są możliwe. Nie można jednak się załamywać. Pozostają studia zaoczne dostępne w ofercie szkół wyższych. Nie są tanie, ale jeśli to jedyna możliwość warto z niej skorzystać.
Studia – zalety
Więcej ofert pracy do wyboru. Z ograniczonym wykształceniem jest mniej szans na powodzenie. Nie można aplikować na atrakcyjne oferty pracy w swojej branży i poza nią. W życiu bywa różnie i wykształcenie wyższe może okazać się potrzebne. Na początku może wydawać się zbędne. Zdobywamy wiedzę na własną rękę, a potem można potrzebować dyplom uczelni wyższej do zdobycia pracy. Studenci otrzymują wiele zniżek tylko dla tej grupy docelowej.
Studia – wady
Lata nauki poświęcone na studiowanie nie są stratą czasu. Studia dzienne ograniczają możliwości pracy na pełen etat. Zaoczne nie mają takich ograniczeń. Nie zawsze wybierzemy odpowiedni kierunek, ale można się przenieść na inny, ukończyć licencjat, a potem iść na inne studia. Wszystko to zajmuje czas, a często też kosztuje. Na wykłady, nawet bezpłatne trzeba dojechać, coś zjeść, wynająć mieszkanie. Czasami bywa tak, że nie pracujemy w zdobytym na uczelni zawodzie i to może być wadą, ale liczy się zdobyta wiedza. Przyda się w różnych sytuacjach. Między innymi do pracy jako copywriter piszący teksty na wiele tematów. Nie jest to łatwa praca, ale można w niej wykorzystać wiedzę z większości kierunków.
Jak widać, studia mają wady i zalety. Warto jednak spróbować swoich sił i mieć satysfakcję, lepsze perspektywy zawodowe w przyszłości oraz podczas nauki. Wiele firm szuka studentów do pracy zdalnej i stacjonarnej.